Zelená škola

Zelená škola je najväčší environmentálno-vzdelávací program určený pre materské, základné, stredné a špeciálne školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie.

Prioritná téma: Zeleň a ochrana prírody

Certifikačné obdobie: 2020 – 2022

Sme presvedčení, že sa o problematike životného prostredia nestačí len učiť, ale že je zároveň nevyhnutné zmeniť naše konanie. Program Eco-Schools vznikol v roku 1944. V súčasnosti je do programu zapojených viac ako 35 tisíc škôl zo 47 krajín sveta. Na Slovensku existuje program Zelená škola od roku 2004.

Cieľ programu: Podpora škôl, kde deti  pomocou učiteľov a rodičov riešia reálne potreby školy a okolia, čím pomáhajú k pozitívnej zmene.

Etický kódex:

„K zmene, ktorú je vidieť a cítiť“

Škola sa so svojim koordinátorom Zelenej školykolégiom Zelenej školy tvoreným zástupcami pedagogických pracovníkov, nepedagogických pracovníkov, rodičmi, zástupcom samosprávy a zástupcom Štátnej ochrany prírody sa riadia Metodikou 7 krokov.

Tieto kroky realizuje škola postupne počas celého certifikačného obdobia (obdobie min. 2 rokov, počas ktorých sa aktívne škola zaoberá vybranou témou).

Získajte priateľov

1. Kolégium zelenej školy
Kolégium Zelenej školy je akčná skupina programu na škole. Sú to motivovaní ľudia zo školy a jej okolia, ktorí majú chuť rozhodovať o tom, ako bude vyzerať ich škola, zažívať nové veci a získavať cenné skúsenosti. Hlavnú rolu v kolégiu Zelenej školy v našej MŠ majú učitelia spolu s deťmi a celé kolégium.

Zistite, ako je na tom vaša škola

2. Environmentálny audit školy
Kolégium vypracuje audit na škole. Zistí sa aktuálny stav a vyhodnotí kolégium.

Zoraďte si vaše nápady

3. Environmentálny akčný plán
Koordinátor ZŠ spolu s kolégiom ZŠ vypracujú EAP, do ktorého zahrnú aktivity týkajúce sa vybranej témy na dané certifikačné obdobie. Aktivity by sa mali týkať detí celej školy, ale aj zamestnancov a rodičov.

Aktivity sa plnia priebežne počas min. 2 rokov

Zhodnoťte, ako vám to na škole ide

4. Monitoring a hodnotenie
Počas certifikačného obdobia sa sledujú a posudzujú dosiahnuté výsledky, čo sa zmenilo, zlepšilo.

Zaujmite ostatných

5. Pro-environmentálna výučba
Témy a aktivity by mali byť zaujímavé, aby formovali názory a viedli k udržateľnej zmene v danej problematike.

Zaktivizujte okolie

6. Informovanie a zapojenie komunity
Je nevyhnutné, aby sa zapojila a na aktivitách participovala celá komunita školy.

Zakreslite vaše hodnoty

7. Eko-kódex
Na konci certifikačného obdobia alebo prípadne na jeho začiatku sa vypracuje EKOKÓDEX. Je to akési zhrnutie podstatných cieľov v danej téme na výkres.

Zelená škola znamená aj:

• Priateľské vzťahy
  • Pozitívna zmena myslenia a správania.
  • Nadšenie a optimizmus.
  • Kreativita.
  • Zmysluplne využitý čas.
  • Schopnosť riešiť reálne potreby svojej školy a okolia.
  • Kriticky myslieť a vyjadriť svoj názor.
  • Spolupracovať v tíme.
  • Byť tvoriví, aktívni a zvedaví.
  • Prijať zodpovednosť za svoje činy a rozhodnutia.

KOLÉGIUM ZELENEJ ŠKOLY

PRI MŠ KYJEVSKÁ 2020/14 V ROŽŇAVE